Valdis Zālītis

(1865 - 1934)

Voldemārs Zālītis dzimis 1865. gada 28. septembrī Sausnējas pagasta “Līdumos”, muižas dārznieka ģimenē. Mācījies Stukmaņu muižas skolā, tad Subates vācu privātskolā, beidzis Biržu draudzes skolu Sēlijā. Izglītību turpinājis Baltijas skolotāju seminārā Rīgā (1882-1886), studiju nolūkos apceļojis Vāciju, Šveici, Itāliju. Gadu nostrādājis Kokneses draudzes skolā, tad mācījies Viļņas skolotāju institūtā (1887-1890), kuru beidzis ar sudraba medaļu.

No 1890. gada strādājis Rīgā savienotajās pirmmācības skolās par skolotāju, bet no 1902. - 1915. gadam strādājis par skolas pārzini šajās skolās, kas visas bija apvienotas Todlebena bulvārī 8 (tagad O. Kalpaka bulvāris 8).

Pirmā pasaules kara laikā bijis skolotājs latviešu bēgļu skolā Tērbatā (1915-1918), pēc atgriešanās Rīgā līdz 1927. gadam turpinājis pārziņa darbu savienotajās pirmmācības skolās, kas vēlāk nodēvēta par Rīgas  1. pamatskolu un  tautā tiek dēvēta par Zālīša skolu. 1911. gadā V. Zālītis apbalvots ar Krievijas Sv. Staņislava III pakāpes ordeni, bet 1926. gadā ar Triju Zvaigžņu ordeni.

Voldemārs Zālītis miris 1934. gada 10. oktobrī Rīgā, apbedīts Meža kapos. Sausnējas novadpētniecības muzejā iekārtota ekspozīcija par rakstnieku Valdi.

1993. gadā Rīgas 1. pamatskolai piešķirts V. Zālīša vārds.

Rakstnieka Valda sarakstītie darbi: dzejoļu krājumi "Sirdsdomas" un "Ziedu pārslas ilgu ceļmalā", tēlojumi no dzīves un dabas "Staburaga bērni" (1895), romāns dzejā "Juris Brasa, gāršas dēls un mantinieks" (1926), ceļojumu apraksts "Kurzemē" (1928). Pēc rakstnieka nāves izdoti “Kopotie raksti” (1942) Kārļa Egles redakcijā un piezīmēs.

Mākslinieciski veiksmīgākais Valda darbs ir stāsts "Staburaga bērni" (1895), kura pamatā ir rakstnieka bērnības atmiņas. Mūsdienās grāmata kļuvusi arī par literatūras pieminekli appludinātajam Staburagam. Līdz šim stāsts izdots pavisam kopā 20 reižu.

***

2015. gada 28. septembrī Rīgas Valda Zālīša sākumskolas kādreizējam direktoram un rakstniekam Valdim Zālītim 150 gadu jubileja!

Skolas 1. stāva gaiteni skolai tik nozīmīgajai personībai par godu šajā dienā rotā katras klases skolēnu un viņu vecāku sarūpētas rudenīgas ziedu kompozīcijas. Klases stundās skolēni mēģina uzzināt vairāk par Valdi Zālīti un viņa dzīvesgaitām, skolā paustajām vērtībām. Savukārt daži skolas muzeja pulciņa bērni kopā ar skolotājām Lienu Laicāni un Ilzi Opmani  noliek ziedus un iededza svecītes ari kādreizējā direktora atdusas vietā Meža kapos.