Skolas vēsture

Skatoties Rīgas Valda Zālīša sākumskolas pagātnē, sekojot tās tapšanas un veidošanās ceļiem, ejam atpakaļ pāri gadu simteņiem un nonākam pie 1353. gada, kad Rīgas pilsētas arhīvā atrodamos dokumentos minēta Sv. Pētera skola. Šī Sv. Pētera skola, kas vēlāk nosaukta par Maurīcija skolu, ir pirmsākums un senākā sakne, no kuras izaugusi Rīgas pilsētas 1. pamatskola, vēlāk saukta par Rīgas Valda Zālīša pamatskolu un šobrīd - Rīgas Valda Zālīša sākumskolu.

Ap 1880. gadu Rīgas pilsētas valdē rodas doma celt pilsētas uzturētām skolām, tai skaitā Maurīcija skolai, kas līdz šim mitinājušās īrētās telpās, sevišķas ēkas pēc ārzemju lielpilsētu parauga ar vairākām klasēm un citām skolai nepieciešamām telpām.

No 1884. - 1885. gadam uzceļ mūsu skolas ēku ar 12 klašu telpām, katra aprēķināta 60 skolēniem. Skolā ir plaša aula ar galerijām, dzīvokļi skolas pārzinim un citiem skolotājiem, mazākas telpas skolotāju istabām, kancelejai u.c.

Skolas fasādi rotā akmenī cirstu tēlu grupa – sieviete ar puisēnu un meiteni, sievietes galvu rotā kronis. (Izrādās, šādi 19. gadsimta beigās bijuši heraldiskie kroņi Krievijas impērijā, un ķieģeļu kronis ar pieciem zariem atbildis Guberņas pilsētai ar iedzīvotāju skaitu virs 50 tūkstošiem. Ja skulptūru apskata uzmanīgāk ar tālskati, tad uz sievietes apģērba var ieraudzīt Rīgas ģērboni. Tādējādi iespējams secināt, ka skolas fasādē alegoriski attēlota Rīga, kura uzcēlusi skolu pilsētas bērniem un rūpējās par tiem.)

1885. gada 15. janvārī skola tiek iesvētīta un atklāta, apvienojot tajā 6 Iekšrīgas pirmmācības skolas, tai skaitā Maurīcija skolu, kas līdz šim atradās dažādās Rīgas vietās. Skola oficiāli tiek nodēvēta par Rīgas pilsētas savienoto elementārskolu Todlebena bulvārī Nr. 8.

No 1901. gada par skolotāju vairākus gadus skolā strādā dzejnieks Vilis Plūdonis.

No 1902. - 1927. gadam par skolas pārzini strādā Voldemārs Zālītis (rakstnieks Valdis), kurš lielu uzmanību pievērš mācību darbam, skola kļūst par vienu no iecienītākajām skolām Rīgā.

Par nopelniem tautas izglītības veicināšanas darbā V. Zālītim 1911. gada 1. janvārī piešķir Krievijas Sv. Staņislava III pakāpes ordeni, bet Latvijas valsts 5 gadu pastāvēšanas svētkos – Trijzvaigžņu ordeni.

1924. gadā skola tiek nosaukta par Rīgas pilsētas 1. pamatskolu. Tautā skola tiek dēvēta par Zālīša skolu. Tiek veidotas jaunas tradīcijas, rīkoti mākslinieciskās pašdarbības vakari. V. Zālītis skolā izveido „Valda un viņa laikmeta skolēnu fondu”.

1926. gadā skolā darbu uzsāk Jānis Milzarājs – viens no ievērojamākajiem skolēnu koru vadītājiem un organizētājiem Latvijā līdz 1950. gadam. Viņš nodibina skolas mūzikas studiju, kurā strādā latviešu komponists Jānis Norvelis.

No 1927. gada par direktoru strādā Andrejs Spudiņš.

1930. gadā ar dievkalpojumu baznīcā, svinīgu aktu skolā un jubilejas koncertu ar saviesīgu vakaru Rīgas Latviešu biedrības telpās tiek atzīmēta skolas 577 gadu jubileja.

1951. gadā skolu likvidē, skolēnus pārceļ uz Rīgas pilsētas 1. un 3. vidusskolu.

Līdz 1951. gadam skolā mācījušies daudz ievērojamu cilvēku – grafiķis un gleznotājs  Kārlis Padegs, dziedātāja Žermēne Heine - Vāgnere, aktrises Velta Līne, Baiba Indriksone, Ausma Kantāne - Ziedone, diriģents Jāzeps Lindbergs u.c.

No 1951. - 1993. gadam skolā atrodas 35. vidusskola ar krievu mācību valodu.

1993. gadā kādreizējā Zālīša skola tiek atjaunota un iegūst nosaukumu - Rīgas Valda Zālīša pamatskola. Skolā mācās skolēni no 1. - 6. klasei.

Atjaunotatās Zālīšskolas skolotāju kolektīvs 1993. gadā

Rīgas Valda Zālīša pamatskolas izdevums "Atgriešanās" - 1994. gada 27. maijs

No 1993. – 2004. gadam par Rīgas Valda Zālīša pamatskolas direktori strādā Lilita Segliņa.

2004. gadā darbu uzsāk tagadējā skolas direktore Elita Rītere.

Kopš 1993. gada skolu apsolvējuši vairāki sabiedrībā zināmi cilvēki - mūziķi Kārlis Būmeisters, Elvijs Bušs, Valters Frīdenbergs, Māra Upmane - Holšteina, rakstnieks Toms Kreicbergs, sportisti Mārtiņš Pļaviņš, Anna Aile un Harijs Rubenis, aktrise Elizabete Palsiosa (dzim. Nīmane).

2012. gadā skola iegūst jaunu nosaukumu - Rīgas Valda Zālīša sākumskola.

2013. gadā skola atzīmē 660 gadu jubileju un skolas atjaunošanas 20 gadu jubileju. Tiek izdota skolas skolotāju Ingūnas Helvigas, Ilzes Opmanes un Ingunas Tauriņas sarakstīta grāmata "Zālīšskola laiku laikos".

2015. gada 15. janvārī skolas ēka atzīmē 130 gadadienu kopš atklāšanas un iesvētīšanas tālajā 1885. gada 15. janvārī.

2015. gadā skolā tiek atzīmēta Valda Zālīša 150 gadu jubileja.